Doporučení firmám pro zrychlení procesu získávání pracovníků ze zahraničí (Ukrajiny)
Doporučení firmám pro zrychlení procesu získávání pracovníků ze zahraničí (Ukrajiny) 15. 04. 2019 15.4.2019 – Na základě schůzky s resorty iniciované ministrem zemědělství byly vytipovány možnosti, kterých mohou zaměstnavatelé již nyní využít pro zkrácení lhůt v procesu přijímání pracovníků z Ukrajiny. Dne 2. dubna 2019 se z iniciativy ministra zemědělství konalo jednání s resorty implementujícími […]
Doporučení firmám pro zrychlení procesu získávání pracovníků ze zahraničí (Ukrajiny)
15. 04. 2019
15.4.2019 – Na základě schůzky s resorty iniciované ministrem zemědělství byly vytipovány možnosti, kterých mohou zaměstnavatelé již nyní využít pro zkrácení lhůt v procesu přijímání pracovníků z Ukrajiny.
Dne 2. dubna 2019 se z iniciativy ministra zemědělství konalo jednání s resorty implementujícími projekt „Zvláštní postupy pro pracovníky do zemědělství, potravinářství a lesnictví z Ukrajiny“ (dále jen Projekt). Důvodem tohoto jednání bylo získat náměty, jak co nejvíce urychlit procedurální postupy související s vyřizováním žádostí českých firem o ukrajinské pracovníky, jejichž potřeba v poslední době vzrostla v souvislosti s nutností likvidace následků kůrovcové kalamity.
V návaznosti na toto jednání zorganizovalo Ministerstvo zahraničních věcí workshop pro zaměstnavatele a garanty Projektu, během kterého bylo identifikováno několik možností, jak uvedený proces při stávajících legislativních podmínkách co nejvíce urychlit.
Kromě toho Ministerstvo práce a sociálních věcí informovalo, že zaslalo dopis GŘ Úřadu práce ČR, ve kterém žádá o maximální zkrácení lhůty pro provádění testu trhu práce.
Ministerstvo zemědělství navíc zpracuje podklad pro jednání vlády, kterým bude potřeba pracovníků do lesnictví vládou uznána za prioritní záležitost.
Všechny možnosti vyplynulé z výše uvedených jednání včetně jejich popisu a postupu jsou obsaženy v přiloženém dokumentu.
Z uvedených možností se jeví jako nejvýhodnější varianta souběžného podání žádosti o krátkodobé Schengenské vízum a o jiný dlouhodobý pobytový titul. Schengenské vízum je vyřízeno do 1 týdne, zaměstnanec může ihned vycestovat, a v mezičase probíhá proces pro vyřízení dlouhodobého pobytového titulu.
Zpracované možnosti reflektují současný legislativní stav, který v nejbližší době dozná změn, neboť v legislativním procesu se nachází novela Zákona o pobytu cizinců, která bude reagovat na některé nejpalčivější problémy spojené s vyřizováním žádostí a následným zaměstnáváním cizích pracovníků – zkrácení testu trhu práce, zkrácení lhůt prověřování žádostí Ministerstvem vnitra, znemožnění fluktuace zahraničních pracovníků se zaměstnaneckou kartou mezi zaměstnavateli po dobu 6 měsíců, zjednodušení administrativních kroků souvisejících se změnou bydliště pracovníka, apod. Po přijetí této novely připraví Ministerstvo zemědělství další materiál informující zaměstnavatele o nových podmínkách přijímání pracovníků.
Příloha – Možnosti pro zaměstnavatele
Opatření pro urychlení procesu získávání pracovníků z Ukrajiny (PDF, 484 KB)
Zařazeno v Ekonomika a politika, Ekonomika a politika, Lesnictví, Zemědělství, Zemědělství