Aktuální počet ohnisek ptačí chřipky v ČR vzrostl dnes na pět
Aktuální počet ohnisek aviární influenzy (ptačí chřipky) na území České republiky dnes vzrostl ze tří na pět
Aktuální počet ohnisek ptačí chřipky v ČR vzrostl dnes na pět
Zveřejněno: 07.01.2017 – Aktuální počet ohnisek aviární influenzy (ptačí chřipky) na území České republiky dnes vzrostl ze tří na pět. Státní veterinární správa (SVS) vyhlásila jedno nové ohnisko na Břeclavsku v Jihomoravském kraji a jedno ve Středočeském kraji.
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes potvrdilo u uhynulých slepic z chovu drůbeže v obci Brod nad Dyjí virus aviární influenzy H5. Jedná se o malochov s 90 slepicemi a 50 perličkami. V současné době se očekává výsledek testu pro potvrzení patogenity. Pokud bude potvrzen vysocepatogenní typ viru, což je vzhledem k okolnostem velmi pravděpodobné, bude chov utracen. V obci Lázně Toušeň ve Středočeském kraji byl potvrzen vysocepatogenní virus H5 u husy pomořanské. V současné době se případ došetřuje a přijímají se opatření.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysocepatogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.
Současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk jako savec příliš vnímavý. Rizikem je zde možná mutace viru, která by následně mohla ohrozit zdraví lidí. Proto se provádí utracení ptáků v ohnisku.
Pravidelně aktualizované informace k vývoji nákazové situace můžete sledovat na následujícím odkazu:
Zařazeno v Aktuality z regionu