„Tuto podporu jsme přichystali také proto, že úroveň středního odborného školství není na takové úrovni, jaká je nezbytná pro zemědělskou praxi. Kraje jsou zřizovatelé škol a myslím, že za poslední roky nebylo jejich prioritou dofinancovat oblast praktické výuky, jako jsou pomůcky a vybavení, na kterých se žáci učí. Právě proto do toho jako Ministerstvo zemědělství vstupujeme, abychom situaci napravili,“ řekl ministr Marian Jurečka.
Komise vybrala 30 škol s tradičními zemědělskými obory (např. chov hospodářských zvířat, zemědělec-farmář, agropodnikání, opravář zemědělských strojů) i se speciálním zaměřením (rybářství, vinařství, lesnictví, veterinární péče, zahradnictví, potravinářství) tak, aby rovnoměrně pokrývaly celý agrární sektor. Právě tyto instituce budou moci začátkem srpna letošního roku požádat o podporu na nové učební pomůcky. Cílem programu je zkvalitnit teoretickou i praktickou přípravu v rezortních oborech vzdělávání.
„Chceme, aby se studenti neučili na zastaralé technice, která se už v praxi nepoužívá, ale naopak na moderních traktorech, simulátorech zemědělské techniky nebo v kvalitně vybavených laboratořích. Jen tak se mohou opravdu správně připravit na své budoucí povolání,“ uvedl Marian Jurečka.
Program je určený také pro další vzdělávání v rámci celoživotního učení, rekvalifikace, odborné kurzy a spolupráci se zahraničními partnery. Maximální podpora udělená jednomu subjektu je 1,66 milionů korun, přičemž minimální spoluúčast je 10 %. Dotace Ministerstvo školám vyplatí do konce roku 2016.
Prioritou Ministerstva zemědělství je zajistit budoucnost agrárního sektoru a posílit jeho postavení na evropském i světovém trhu. Proto je nezbytné postarat se o dostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří budou schopni pracovat s moderními technologiemi, snižovat tak výrobní náklady a zvyšovat kvalitu produktů.
Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství