Veterinární dozor prověřoval na jihu Čech svou připravenost na výskyt nebezpečných nákaz v chovech
SVS uskutečnila 20. – 21. 6. 2017 ve spolupráci s veterinární službou Armády ČR ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice cvičení "Nákaza 2017"
Veterinární dozor prověřoval na jihu Čech svou připravenost na výskyt nebezpečných nákaz v chovech
V Praze dne 21. 6. 2016 – Státní veterinární správa (SVS) uskutečnila ve dnech 20. a 21. 6. 2017 ve spolupráci s veterinární službou Armády České republiky ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice cvičení „Nákaza 2017“. Během cvičení úřední a vojenští veterinární lékaři prověřili svou teoretickou i fyzickou připravenost a vzájemnou spolupráci pro případy, že se v tuzemských chovech objeví podezření na nebezpečné nákazy, jako jsou slintavka a kulhavka, ptačí chřipka nebo africký mor prasat. Cvičení se zúčastnilo takřka 80 úředních a vojenských veterinárních lékařů.
Cvičení bylo rozděleno do dvou dnů. Oba tyto dny zároveň na teoretickou a praktickou část. Během teoretické části veterinární experti informovali o aktuální legislativě upravující problematiku nákaz a seznámili přítomné s aktuální nákazovou situací v ČR i zahraničí. Ve svých příspěvcích se věnovali také platným pohotovostním plánům na zdolávání nebezpečných nákaz a podělili se o čerstvé zkušenosti ze zdolávání ohnisek ptačí chřipky v letošním roce.
Z hlediska odborné veřejnosti byl jistě zajímavý především dnešní ukázkový den za účasti zástupců ministerstva zemědělství, Armády ČR, Hasičského záchranného sboru ČR a dalších pozvaných hostů. Po teoretické části proběhla v nedalekém hospodářství v Květušíně praktická ukázka vybavení a činnosti pohotovostních středisek při podezření na výskyt nákazy. Pozvaní hosté a zástupci médií tak mohli vidět například nácvik vstupu a výstupu do a z podezřelého hospodářství včetně odběru vzorků a jejich zajištění pro transport do příslušné národní referenční laboratoře.
Zástupci veterinární služby AČR představili vybavení polní veterinární nemocnice a mobilní polní mikrobiologickou laboratoř a také linku pro dekontaminaci zvířat či osob a další prostředky. Toto vybavení a specialisté jsou k dispozici pro případy řešení vážných nákazových situací na území ČR, ale také v rámci nasazení NATO NRF sil rychlé reakce kdekoliv ve světě.
„Nákazová situace v ČR je z dlouhodobého hlediska dobrá a to i ve srovnání s řadou jiných evropských zemí. Jak jsme se však mohli přesvědčit na začátku letošního roku, kdy území našeho státu zasáhla vlna vysocepatogenní ptačí chřipky, dobrá nákazová situace není samozřejmou věcí,“ uvedl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šatrán.
„Hlavním smyslem podobných cvičení je nejen prověřit teoretickou a praktickou připravenost a spolupráci jednotlivých složek, pomáhají nám také zdokonalovat pohotovostní plány a zlepšovat vzájemnou komunikaci,“ dodal Šatrán.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Zařazeno v Akce a semináře, Zemědělství, Živočišná výroba