„Česká republika by měla dostat mimořádně 11,2 milionu eur. Pokud je tento návrh Evropské komise prvním krokem, vítám ho, musí ale následovat další. Ztráty zemědělců v Unii totiž dosahují řádu miliard eur. Apeloval jsem na eurokomisaře, že je nutné nejenom poskytnout přímou pomoc zemědělcům, ale hlavně podpořit oživení trhu s mlékem a zvýšit intervenční ceny pro výkup mléka,“ řekl po jednání v Lucemburku ministr Marian Jurečka.
Podle Mariana Jurečky musí EU čelit mléčné krizi i dalšími způsoby, například důrazněji hledat odbyt na mimounijních trzích. Dlouhodobým řešením je odstraňování celních i jiných bariér, které zatím omezují obchod s třetími zeměmi.
Evropská komise v rámci celkového balíčku 500 milionů eur umožní podporu soukromého skladování sušeného odtučněného mléka, másla i sýra (celkem 100 tisíc tun sýra v celé EU s maximálním množstvím pro jednotlivé státy), což může být také jeden z nástrojů k oživení trhu.
Další podporou, kterou Evropská komise navrhla, je, že farmáři budou moci dostat vyšší zálohy na přímé platby. Zatímco v předešlých letech mohli vždy od 16. října získat pouze 50 % přímých plateb, letos mohou v předstihu obdržet až 70 % jednotné platby na plochu (SAPS).
„Je to pomoc zemědělcům, kteří se kvůli mléčné krizi potýkají s nedostatkem hotovosti, což jim ztěžuje podnikání. Přímé platby jsou přitom jedna z nejdůležitějších podpor, loni jejich celková výše dosáhla 23 miliard korun,“řekl ministr Marian Jurečka.
Mezi další opatření patří např. znovuotevření soukromého skladování pro vepřové maso a zlepšení jeho nastavení, posílení propagačních programů a jejich zaměření na mléko a vepřové maso, podpora projektu Mléko do škol nebo otevírání dalších trhů, kam by mohla evropská produkce směřovat.
Chovatelé dojného skotu se v posledních měsících musí vyrovnávat s prudkým snížením výkupní ceny mléka, protože je ho na evropském trhu nadbytek. Tento stav zhoršily ruské sankce, které zastavily obchod s mléčnými výrobky mezi EU a Ruskou federací. Česká republika patří k zemím, kde se za syrové mléko platí jedna z nejnižších cen v Evropě.
Podle posledních odhadů Ministerstva zemědělství dosáhla letos v srpnu v České republice výkupní cena mléka přibližně 7,07 korun za litr, zatímco před rokem to bylo 9,29 korun. Propad je tak přibližně 24 %. Průměrná cena mléka v EU byla v srpnu 2015 zhruba 8,14 korun za litr.
Zhodnotit efekt navrženého balíčku opatření by měla Rada pro zemědělství a rybářství na svém listopadovém zasedání.
Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství