Metan patřící mezi skleníkové plyny, které se podílejí na globálním oteplování, je přirozeně produkován přežvýkavci. Podle odhadu se u skotu v průměru 8-12 % z přijaté stravitelné energie mění v bachoru na metan. Různé chemické látky a přirozené složky rostlin modifikují mikrobiální fermentaci a snižují tvorbu metanu. Existuje řada pokusů o předpověď produkce metanu na základě tělesné hmotnosti, spotřeby krmiva, složení krmiva a obsahu živin. Sestavení rovnic pro přesnější odhad produkce metanu u přežvýkavců vyžaduje využití rozsáhlejší databáze. Bylo stanoveno, že mezi příjmem krmiva a celkovou energií přeměněnou na metan existuje inverzní vztah; při nízkém příjmu krmiva, je vliv složení živin v dávce na tvorbu metanu zřetelnější.
Ve studii provedené v USA analyzovali velké množství údajů z kompletních metabolických pokusů se skotem obou pohlaví, krmených 337 krmnými dávkami s různým obsahem živin. Cílem bylo zjistit vztah mezi celkovou produkcí metanu a složením živin v krmivu a dále vztah mezi důležitými typy glycidové frakce (škrob, cukr, bezdusíkaté zbytky) a uvolňováním metanu.
Vědci zjistili, že množství přijatých živin a speciálně glycidů, je spolehlivým ukazatelem pro přesnější odhad množství vzniklého metanu. Ukázalo se, že rovnice, které pracují s množstvím stravitelných živin jako regresním faktorem jsou mnohem přesnější než rovnice pro předpověď metanu na základě přijmu hrubých živin.