Problematika zemědělství v Jm kraji
Představenstvo Regionální agrární komory Jihomoravského kraje si je vědomo společenských problémů, které souvisí s problematikou vztahu zemědělství a venkova v ČR jako celku, ale zejména pak v tzv. produkčních oblastech, kdy je Jihomoravský kraj bezkonkurenčně na prvním místě v republice.
Problematika zemědělství je v Jihomoravském kraji problematikou venkova
Jednání s ministry a hejtmany
Představenstvo Regionální agrární komory Jihomoravského kraje si je vědomo společenských problémů, které souvisí s problematikou vztahu zemědělství a venkova v ČR jako celku, ale zejména pak v tzv. produkčních oblastech, kdy je Jihomoravský kraj bezkonkurenčně na prvním místě v republice.
V ČR je:
– 14 krajů (včetně města Prahy)
– cca 55 000 zemědělských subjektů a z toho je asi 10 500 v Jihomoravském kraji (20%, zdroj: MZe)
– Jihomoravský kraj je producentem cca 20% zemědělské produkce
– Jihomoravský kraj je producentem téměř 100% některých speciálních produktů, např. víno
– v Jihomoravském kraji je zaměstnáno cca 20% pracovníků celého resortu zemědělství
Změny, které se nastartovaly po téměř padesátileté absolutně direktivně řízené kvantitativní zemědělské produkci vstupem ČR do EU jsou velmi často výrazně odlišné od představ jejich realizátorů, zejména některých politiků, i když inspirace byla přebírána ze států s fungujícím vztahem mezi zemědělstvím, potravinářstvím, obchodními institucemi a následně spotřebitelem a venkovem.
Demokratická forma ovlivňování – řízení zemědělství v zemích původní EU spočívá v promyšleném plánování s dlouhodobým efektem na ekonomiku, zaměstnanost, potravinovou bezpečnost atd. a z toho přiměřenou životní úroveň obyvatel venkova, ale zejména pak na pozitivní funkční poslání venkovského prostoru jako celku.
Snaha o dosažení stejně vyváženého stavu i v ČR vede představitele RAK Jm kraje k organizaci série diskusních setkání s jednotlivými ministry vlády, ale i dalšími činiteli.
Již se uskutečnila jednání s:
Mgr. Bohuslavem Sobotkou, místopředsedou vlády a ministrem financí (2.3.2006 ve ZVOS Hustopeče),
RNDr. Liborem Ambrozkem, místopředsedou vlády a ministrem životního prostředí (18.3.2006 ve ZVOS Hustopeče),
Ing. Zdeňkem Škromachem, ministrem práce a sociálních věcí (20.3.2006 v ZZN Hodonín)
a 15.2.2006 v Olomouci s hejtmany krajů Královéhradeckého, Olomouckého a Jihomoravského, kdy program jednání byl následující:
Program: 1) Rozpočet: objem finančních prostředků pro 2006
alokace prostředků dle regionů
kompenzační platby u cukru a mléka
integrovaná produkce
pozemkové úpravy
2) EAFRD: alokace prostředků do jednotlivých os
3) PGRLF: zachování fondu
podpora zemědělského pojištění a jeho navýšení
zachování dotačního titulu investice a modernizace
k posílení prostředků zvýšení konkurenceschopnosti
nepojistitelné škody
4) Vinařský fond: notifikace
půjčky
marketing
5) Náhrada škody způsobené špačkem obecným
6) Legislativa: vinařská legislativa
obchodní řetězce
nepotravinářská produkce
národní marketingová strategie (SZIF, VF, obchodní řetězec)
7) Ptačí chřipka: opatření – důsledky
8) Krajské informační středisko Jm kraje
V bodě č. 1 jde o vytvoření rovnocenných podmínek (včetně forem), zejména pak plnému čerpání dohodnutých vstupních částek až po napravení nedostatků v pozemkové držbě.
V bodě č. 2 je požadavek na rozdělení plateb do jednotlivých os minimálně následující:
Osa č. I. 29%
Osa č. II. 54%
Osa č. III. 10%
Osa č. IV. 5+2%
a dále jednat o jeho celkovém finančním navýšení.
Zachováním Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu uvedeném v bodě č. 3 se nejaktivněji podpoří zejména konkurenceschopnost produkce z ČR.
Bod č. 4 a částečně 6 řeší téměř stoprocentní specifikum Jihomoravského kraje, kdy pouhých několik desítek metrů vzdálenosti přes hraniční čáru mezi ČR a Rakouskem vytváří až několikanásobné finanční rozdíly v neprospěch produkce ČR.
Bod č. 5 vyžaduje legálně řešit problém přemnoženého špačka obecného zejména ve vinicích.
Bod č. 6 žádá a navrhuje komplexní legislativní řešení uvedených problémových skupin. Jako celek se dotýká celého profilu zemědělství, potravinářství atd. v ČR
Ptačí chřipka v bodu č. 7 a nutnost jejího řešení (řešit problematické dovozy drůbežího masa) může pozitivně ovlivnit stav zemědělství a potravinářství v ČR – spotřeba obilovin a následně kvalitní produkce masa a vajec v ČR.
Krajské informační středisko Jihomoravského kraje v bodu č. 8 – instituce spolufinancovaná a spoluorganizovaná Jihomoravským krajem, MZe ČR a RAK Jm kraje zajišťuje regionální přenos informací zejména v problematice zemědělství a venkova. Ze způsobů přenosu informací se nejvíce ujímá náhled na stránky (www.kisjm.cz), který v současnosti již dosáhl průměru 2 500 náhledů denně. Toto číslo spolu s možností prostupu na www stránky KrÚ Jihomoravského kraje, UZPI Praha a dalších svědčí o aktuálnosti informací.
Zařazeno v Aktuality z regionu