KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

SVS upozorňuje na vysoké riziko zavlečení ptačí chřipky z Polska

09/01/20

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s aktuálními zprávami o výskytu vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) v sousedním Polsku upozorňuje na zvýšené riziko zavlečení nákazy do chovů drůbeže.


SVS upozorňuje na vysoké riziko zavlečení ptačí chřipky z Polska

06. 01. 2020


V Praze dne 3. 1. 2020 Tisková zpráva –

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s aktuálními zprávami o výskytu vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) v sousedním Polsku upozorňuje na zvýšené riziko zavlečení nákazy do chovů drůbeže. Obranou před možným zavlečením nákazy do chovů drůbeže je především důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti. SVS v reakci na vývoj nákazové situace zintenzivňuje dozor.

„Situace si žádá zvýšenou opatrnost. Upozorňujeme proto chovatele na nutnost dodržovat pravidla biologické bezpečnosti a především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat nebo zastřešit výběhy a krmení předkládat pod přístřešek,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Pro včasné rozpoznání nákazy je nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě nebo soukromému veterinárnímu lékaři,“ řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Prevence zavlečení nákazy do chovu drůbeže spočívá zejména v ochraně drůbeže před kontaktem s volně žijícími ptáky (zasíťování oken, větracích otvorů, zasíťování, zastřešení nebo úplné omezení výběhů). Důležité je, aby voda a krmivo nebylo kontaminováno trusem volně žijících ptáků a bylo drůbeži podáváno uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva. Další opatření spočívají v zákazu vstupu nepovolaných osob do hal, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázovém naskladňování a vyskladňování turnusů, aktivace dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu. Dále je důležité vést řádnou evidenci o chovu drůbeže (úhyny, přesuny, veterinární zákroky), aby v případě zvýšeného úhynu drůbeže, snížené užitkovosti, nebo jiných příznaků hromadného onemocnění mohla být neprodleně informována místně příslušná krajská veterinární správa, která zajistí přijetí účinných ochranných opatření. SVS dnes odpoledne odeslala dopis informující o nákazové situaci v Polsku a nutnosti dodržovat preventivní opatření zainteresovaným chovatelským organizacím.

SVS připomíná, že komerční chovy drůbeže mají zákonnou povinnost hlásit následující změny zdravotního stavu: pokles v příjmu potravy a vody o více než 20 %, pokles v produkci vajec o více než 5 % po dobu delší než 2 dny a zvýšenou úmrtnost vyšší než 3 % týdně. Aktuální nákazovou situaci v Evropě i v ČR a informační letáky pro veřejnost s chovatele je možné nalézt na webu SVS.

Poslední vlna výskytu aviární influenzy se v ČR objevila začátkem roku 2017. Na území ČR bylo tehdy postupně vyhlášeno 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Virus byl ve stejném období potvrzen také u 51 volně žijících ptáků ve 13 krajích. Poslední ohnisko v malochovu drůbeže na Karlovarsku bylo vyhlášeno 22. března 2017. Od tohoto data již k žádnému novému potvrzení nákazy v chovu nedošlo a ČR je opět oficiálně prostá ptačí chřipky.

E: mluvci@svscr.cz                                                                                                                                       www.svscr.cz