KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Stanovisko k finančnímu příspěvku na ochranu lesa

12/01/19

Stanovisko k finančnímu příspěvku na ochranu lesa 09. 01. 2019 8.1.2019 – Od 1. 11. 2018 je v rámci finančních příspěvků na hospodaření v lesích podle nařízení vlády č. 30/2014 Sb. nově poskytován i finanční příspěvek na ochranu lesa. K podporovaným technologiím asanace vytěženého jehličnatého dříví zveřejňuje Ministerstvo zemědělství níže uvedené stanovisko. Finanční příspěvek na […]

Stanovisko k finančnímu příspěvku na ochranu lesa

09. 01. 2019


8.1.2019 – Od 1. 11. 2018 je v rámci finančních příspěvků na hospodaření v lesích podle nařízení vlády č. 30/2014 Sb. nově poskytován i finanční příspěvek na ochranu lesa. K podporovaným technologiím asanace vytěženého jehličnatého dříví zveřejňuje Ministerstvo zemědělství níže uvedené stanovisko.

Finanční příspěvek na ochranu lesa je poskytován zejména na asanaci jehličnatého dříví pomocí insekticidní sítě, insekticidního postřiku nebo odkornění. Vzhledem k častým dotazům na správnost zařazení současných asanačních technologií sdělujeme, že asanace založená na povrchovém postřiku skládky dříví insekticidem s jejím následným překrytím netkanou textilií je považována za ekvivalent asanace dříví spočívající v zakrytí dříví insekticidní sítí (finanční příspěvek I.a.1). Uvedená technologie je proto podporována podle stejných pravidel (včetně sazeb finančního příspěvku, který činí 150 Kč/m3 v případě asanace dříví na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, nebo 250 Kč/m3 v případě asanace dříví mimo pozemky určené k plnění funkcí lesa).

Toto stanovisko se vztahuje i na práce provedené před zveřejněním tohoto stanoviska (ale provedené nejdříve 1. listopadu 2018, odkdy je finanční příspěvek na ochranu lesa poskytován).