KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Do boje s africkým morem prasat se zapojí policie

25/09/17
Kateřina Patočková

Do boje s africkým morem prasat se zapojí policie 25.9.2017 – Vláda dnes vzala na vědomí informaci ministra zemědělství Mariana Jurečky o řešení nákazy afrického moru prasat ve Zlínském kraji. Nově se do odstřelu prasat v zamořené oblasti zapojí Policie ČR, cílem je urychlit likvidaci divokých prasat na tomto území. „Mimořádná situace si žádá mimořádná […]

Do boje s africkým morem prasat se zapojí policie

25.9.2017 – Vláda dnes vzala na vědomí informaci ministra zemědělství Mariana Jurečky o řešení nákazy afrického moru prasat ve Zlínském kraji. Nově se do odstřelu prasat v zamořené oblasti zapojí Policie ČR, cílem je urychlit likvidaci divokých prasat na tomto území.

„Mimořádná situace si žádá mimořádná řešení, proto jsme se s ministrem vnitra dohodli na zapojení policistů, kteří by měli na Zlínsku pomoci s odstřelem černé zvěře. Tento postup dnes vláda odsouhlasila. Naším cílem je pomoci místním myslivcům snížit počty prasat v postižené oblasti na minimum v co nejkratším čase,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Nasazení policistů bude předcházet jejich proškolení, na místo by mohli nastoupit zhruba do týdne. Do policejních zbraní je třeba pořídit speciální náboje, které prasata bezpečně usmrtí hned na místě, a které za tímto účelem vyrobila a darovala firma Sellier & Bellot.

Postup odstřelu divokých prasat v ohnisku nákazy bude na místě koordinovat Krajská veterinární správa SVS pro Zlínský kraj spolu se zástupci uživatelů honiteb. Do odklízení ulovených prasat se zapojí zástupci místních mysliveckých spolků. Ti zajistí jak jejich bezpečný odvoz, tak i dezinfekci místa odlovu a splnění všech požadavků dle platných veterinárních opatření. Vzhledem k souvisejícím nákladům budou mít tedy myslivci i v těchto případech nárok na finanční kompenzaci.

„V případech, kdy nebudou moci odstranění ulovených prasat zajistit myslivci, budou zapojena Pohotovostní střediska pro mimořádné situace, které má Státní veterinární správa k dispozici,“ vysvětlil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Africký mor prasat byl zjištěn v ČR před třemi měsíci. Díky dosavadním přijatým opatřením se podařilo do této chvíle zamezit dalšímu šíření této choroby prasat, což se doposud nikde v zahraničí nepovedlo. Pro udržení takového stavu bude potřeba v přijímání dalších opatření pokračovat a využití Policie ČR je jedním z nich.

 

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »