Chovatelé získají poprvé peníze z nového programu pro lepší podmínky v chovech drůbeže
Chovatelé získají poprvé peníze z nového programu na lepší podmínky v chovech drůbeže 28.2.2017 Začíná příjem registrací na podporu lepších podmínek v chovech drůbeže. Chovatelé se tak mohou přihlásit k účasti v jednotlivých podprogramech od zítřka do 14. března 2017. Tento nový typ podpory dohodli zástupci Ministerstva zemědělství s Evropskou komisí po téměř ročních intenzivních […]
Chovatelé získají poprvé peníze z nového programu
na lepší podmínky v chovech drůbeže
28.2.2017
Začíná příjem registrací na podporu lepších podmínek v chovech drůbeže. Chovatelé se tak mohou přihlásit k účasti v jednotlivých podprogramech od zítřka do 14. března 2017. Tento nový typ podpory dohodli zástupci Ministerstva zemědělství s Evropskou komisí po téměř ročních intenzivních jednáních. Podpora se vyplácí z národních zdrojů, bude trvat minimálně do roku 2020 a může dosáhnout až dvou miliard korun.
Roční rozpočet na opatření zlepšující životní podmínky v chovech drůbeže je přibližně 400 milionů korun. Program se skládá ze čtyři podopatření: Zlepšení stájového mikroklimatu drůbeže, Zlepšení životního prostředí drůbeže, Zajištění šetrnějšího zacházení se zvířaty a Zlepšení podmínek ustájení drůbeže v halách. Konkrétně mohou chovatelé získat příspěvek například na kvalitnější podestýlku snižující vlhkost, na omezení množství čpavku i na sledování a úpravu vlhkosti v halách s drůbeží, což ve svém důsledku zlepší prostředí a vzduch, který drůbež v halách dýchá. Dotace je určená také na šetrnější zacházení, zejména při převozu na porážku.
„Podpora pomůže zlepšit podmínky, ve kterých žije drůbež. To také znamená, že zvířata budou v lepší kondici, budou zdravější a tím se také zlepší možnosti našich chovatelů uspět i na mezinárodním trhu,“ řekl ministr Marian Jurečka.
Sazby pro jednotlivá podopatření z části pokryjí dodatečné náklady, které žadatelům vzniknou, když zlepší životní podmínky drůbeže nad rámec vyžadovaný současnými zákony ČR a směrnicemi EU.
Žádosti o podporu přijímají regionální pobočky Státního zemědělského intervenčního fondu. Podpora bude chovatelům vyplacena do konce roku 2017.
Podrobnosti viz:
Portál Eagri – rezortní portál Ministerstva zemědělství.
Rozcestník eAGRI / Dotace / Národní dotace / Dotace do zemědělství, potravinářství, poradenství a vzdělávání / Zásady pro rok 2017 /
Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství
Zařazeno v Zemědělství, Živočišná výroba